2012
Logo MS
příspěvková organizace

Školka na cestě za německými kamarády do Adorfu

aneb Krásná s Adorfem i nadále spolu.
Ve středu 7. 10. 2015 vyrazily děti z krásenské školky v doprovodu paní učitelek a maminek za svými německými kamarády do mateřské školky Mikita v Adorfu.
 
Obě školky tak navázaly na spolupráci v uplynulých letech, kdy se díky získaným finančním prostředkům jak z Euregia Egrensis, tak z Česko-německého fondu budoucnosti a Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem mohla pravidelná setkání dětí uskutečňovat. Setkání plánovaná pro letošní podzim a zimu jsou zaštítěna projektem s názvem „Krásná s Adorfem i nadále spolu“.
 
V 8.15 hod. krásenské děti netrpělivě přešlapovaly u školky a čekaly, až dorazí objednaný autobus. Tím se pak vydaly na dobrodružnou cestu za dopolednem plným zábavy. Řada dětí jela do Adorfu již po několikáté, a tak napovídaly panu řidiči, kam má v Adorfu odbočit, aby dojely až za svými kamarády. Před školkou proběhl ještě rychlý nácvik německých pozdravů a šup do budovy evangelické školky. Tam už na ně ve třídě čekali kamarádi. Po vzájemném česko – německém pozdravení si děti společně u kytary zazpívaly písničky doprovázené lehkým pohybovým cvičením. Následovalo hraní ve skupinách. Někteří si malovali, jiní stavěli se stavebnicí, hráli si na obchod, či se dokonce hrálo pexeso se zvířátky – pojmenování zvířat vyobrazených na dřevěných kostičkách probíhalo jak jinak než dvojjazyčně. České děti se od německých dozvěděly, jak se např. „slon“ řekne německy a obráceně. Zajímavé pro ně bylo zjištění, že některá zvířata se u jejich kamarádů jmenují úplně stejně jako u nich doma, některá si jsou podobná, ale jsou i taková, která se nedají snad ani zapamatovat.

Herní činnost vystřídalo společné vyrábění, které bylo spojeno s podzimní tématikou. Děti dostaly prázdnou sklenici (od zavařenin, marmelád apod.), a tu polepovaly dle vlastní fantazie barevnými papírovými šablonkami ve tvaru listů různých velikostí. Hrdlo sklenice bylo dozdobeno barevnými tkaničkami, dovnitř se nasypal písek a vložila čajová svíčka. Každý si svoje dílo vzal na památku domů a mohl jím obdarovat třeba maminku.

Aby dětem před obědem vytrávilo, šly si společně pohrát na zahradu školky. Školní zahrada nabízí širokou škálu činností jak si protáhnout své tělo. Největší zájem byl o košťata a hrábě. Děti velmi pečlivě uklidily od spadaného listí chodníček podél hřiště. Příjemný pobyt na čerstvém vzduchu doplnila možnost posilnit se jablíčky z vlastní školkové úrody.

A poté už rychle umýt ruce a naplnit hladová bříška. Ještě před tím si české děti poslechly německou písničku, která vzhledem k tomu, že se jedná o církevní školku, děkovala dětskou formou bohu za jídlo. Partnerská školka připravila pochoutku v podobě krupicové kaše, která se od té české posypané kakaem lišila dochucením v podobě skořicového cukru a domácí jablečné přesnídávky. Dětem dle zájmu o přidání nová podoba krupicové kaše chutnala.

Po sladkém obědě přišlo společné loučení „Tschüss“ a cesta autobusem domů – do české školky. Všem se setkání líbilo, určitě i maminkám, které byly příjemně překvapeny dárečkem z Německa, a už nyní se nejen děti těší na své staronové kamarády v Adorfu, které by rády přivítaly také u sebe ve školce v Krásné.

Projekt „Krásná s Adorfem i nadále spolu“ je realizován ve spolupráci s Koordinačním centrem česko – německých výměn mládeže Tandem.
 
logo Tandem
Informace o Mateřské škole
  • Kontakt

     Věra Veselá, ředitelka
     777 490 746
     ms.krasna@obeckrasna.cz
     vera.vesela@obeckrasna.cz
  • Kde nás najdete

     Krásná 280
   352 01 KRÁSNÁ
   Karlovarský kraj
UA-40416204-1