Velikonoční radovánky s kamarády z Adorfu

Velikonoce ve školce. Tak jako se zvířátka probouzejí ze zimního spánku, probudila se po zimní přestávce i spolupráce krásenské a adorfské školky. Na březen byla v rámci projektu „Krásná a Adorf rostou spolu“ připravena dvě setkání týkající se oslavy jara a Velikonoc. V pátek 4. 3. 2016 po osmé hodině ranní čekal na děti z krásenské školky autobus, aby je odvezl za jejich kamarády do partnerské mateřské školky Mikita v Adorfu.
Po vzájemném česko-německém pozdravení následovalo zpívání s kytarou, české a německé básničky. Poté se děti rozdělily na 2 národnostně smíšené skupiny. Polovina dětí si hrála a druhá začala malovat různými technikami velikonoční kraslice (barvy, fixy). Před tím než se děti v činnosti vyměnily, přišla na řadu malá svačinka v podobě ovoce a oblíbených pamlsků. Společné velikonoční dopoledne v Adorfu bylo zakončeno dobrým obědem.

V pondělí 21. 3. 2016 zastavil autobus německé poznávací značky u náměstí v Krásné, aby z něj vystoupili kamarádi z Adorfu. Během chvíle praskala krásenská školka ve švech. Po chvíli společného prozkoumávání hraček, přišel na řadu kurz češtiny a němčiny. Německé děti přivezly českým kamarádům košík plný pestrých velikonočních vajíček a figurek. Při rozdělování obsahu košíčku si děti vzájemně pověděli, jaké barvy vajíčko je, jak se daná postavička jmenuje v češtině, jak v němčině. Domácí děti pak německým dětem zazpívaly německé písničky, které se pravidelně učí a opakují. V Krásné se poté vyráběly papírové slepičky, které slouží jako obal na vajíčko. Po malé svačince se děti společně vypravily ven, kde ve dvou skupinách hledaly ve školní zahradě ukrytá čokoládová vajíčka, která zde při své předvelikonoční procházce poztrácel místní zajíček. Po oblíbených špagetách z poledního menu se všichni rozloučili, popřáli si hezké Velikonoce a rozjeli se do svých domovů.

Další dvě setkání jsou plánována na květen 2016, kdy by většina aktivit měla směřovat do venkovních prostor. Snad nám počasí bude přát!

Projekt „Krásná a Adorf rostou spolu“ je realizován ve spolupráci s Koordinačním centrem česko – německých výměn mládeže Tandem.

logo Tandem